Concurrentie- en relatiebedingen bij detachering?

Bij een aantal cliënten (detacheerders) speelt de vraag of zij een concurrentie- of relatiebeding met hun (gedetacheerde) werknemers kunnen afspreken. Ik kom dergelijke bedingen regelmatig tegen in arbeidsovereenkomsten tussen detacheringsbedrijven en hun werknemers.

Wat veel detacheerders niet scherp hebben is dat je op basis van artikel 9a Waadi (Wet allocatie arbeidskrachten door intermediairs) werknemers na afloop van de arbeidsovereenkomst niet mag belemmeren om rechtstreeks in dienst te treden bij de organisatie waaraan hij of zij ter beschikking was gesteld.

Het opnemen van een concurrentie- of relatiebeding is in die gevallen nietig. Dit betekent dat als je personeel detacheert, je ze niet kunt belemmeren om daarna rechtstreeks bij de opdrachtgever in dienst te treden. Het maakt volgens de Hoge Raad ook niet uit of iemand in dienst treedt, dan wel als zzp-er aan de slag gaat bij de organisatie waar hij of zij eerder was gedetacheerd. Wat wel mogelijk is, is het opnemen van een beding in de algemene voorwaarden waarin is overeengekomen dat de inlenende organisatie (opdrachtgever) aan de detacheerder een redelijke vergoeding verschuldigd is op het moment dat de gedetacheerde werknemer daar rechtstreeks in dienst treedt. Ook kun je in de arbeidsovereenkomst zelf de verplichting opnemen om een indiensttreding bij de opdrachtgever te melden en deze meldingsplicht voorzien van een boetebeding.

Een concurrentie- of relatiebeding is dus niet uitgesloten, maar het is wel belangrijk dat het beding alleen ziet op organisaties waar de werknemer vanuit zijn dienstverband niet eerder gedetacheerd is geweest.

mr. Marcel (M.) Kokx
mr. Laurys (L.J.H.) Stein
mr. Daniëlle (D.M.L.) Heberle
mr. Ellen (E.H.T.) Kleeven

Copyright © 2019 Boskamp & Willems advocaten / Disclaimer & Privacy / Voorwaarden / Cookies / Orde van Advocaten / Klachtenregeling / Links / Webdesign Applepie